PARLINFO

MATTHEWS, James Herbert
Picture of MATTHEWS,  James Herbert
© House of Commons 1945
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1883.02.28
Place of Birth: Spondon, Derbyshire, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1972.09.03 (89 years old)
Profession | Occupation: Clergyperson
Federal Political Experience
Years of Service: 1477 Days (4 years, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kootenay East, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1949.06.27 Defeated
Kootenay East, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 Elected
Kootenay East, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1940.03.26 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1940.03.26 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament