PARLINFO

WOOLLIAMS, Eldon Mattison, Q.C., B.A., LL.B.
Picture of WOOLLIAMS,  Eldon Mattison, Q.C., B.A., LL.B.
© House of Commons 1979
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.04.12
Place of Birth: Rosetown, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2001.09.24 (85 years old)
Profession | Occupation: Barrister and solicitor, teacher, trial lawyer
Notes: Direct descendant of Sir Matthew Hale, English Member of Parliament (1654-1660) and Lord Chief Justice of England (1671-1676)
Federal Political Experience
Years of Service: 7994 Days (21 years, 10 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary North, Alberta Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Calgary North, Alberta Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Calgary North, Alberta Progressive Conservative 1972.10.30 Elected
Calgary North, Alberta Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Bow River, Alberta Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Bow River, Alberta Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Bow River, Alberta Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Bow River, Alberta Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Bow River, Alberta Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 - 1980.02.17

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Justice 1974.12.20 - 1980.04
Urban Affairs 1972.12.05 - 1974.12.19
Housing 1972.12 - 1974.12.19
Justice and Attorney General 1967 - 1970
Justice 1966 - 1972.12
Secretary of State 1964 - 1965

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Officers' Training Corps Trained at the University of Saskatchewan Contingent.
Honourably discharged due to severe adult pneumonia and mumps.
1937 - 1941

^



© Library of Parliament