PARLINFO

CHOWN, Gordon Campbell, LL.B.
Picture of CHOWN,  Gordon Campbell, LL.B.
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1922.08.15
Place of Birth: Winnipeg, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.07.31 (79 years old)
Profession | Occupation: Barrister, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 589 Days (1 year, 7 months, 11 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Winnipeg South, Manitoba Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Winnipeg South, Manitoba Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Winnipeg South, Manitoba Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Winnipeg South, Manitoba Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Deputy Speaker

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Speaker and Chair of Committees of the Whole of the House of Commons 1962.09.27 - 1963.02.06

Deputy Chair of Committees of the Whole

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Chair of Committees of the Whole 1961.06.08 - 1962.04.19

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Winnipeg,
Manitoba
Municipal Government Alderman 1952 - 1955
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
3rd Canadian Infantry Division Headquarters Served overseas. Captain 1940 - 1946.02
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament