PARLINFO

HARLEY, Archibald
Picture of HARLEY,  Archibald

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1885.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1824.10.10
Place of Birth: Newcastle, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1904.05.19 (79 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1708 Days (4 years, 8 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Oxford South, Ontario Liberal 1882.06.20 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1882.06.20 - 1887.02.21

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Burford Township,
Ontario
Regional Government Deputy Reeve -
Burford Township,
Ontario
Regional Government Reeve -
Burford Township,
Ontario
Regional Government Councillor -

^



© Library of Parliament