PARLINFO

ROSE, Mark Willson, B.Sc., M.Ed.
Picture of ROSE,  Mark Willson, B.Sc., M.Ed.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1924.03.05
Place of Birth: Vancouver, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2008.03.08 (84 years old)
Profession | Occupation: Professor
Federal Political Experience
Years of Service: 3634 Days (9 years, 11 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Mission--Port Moody, British Columbia Resignation. Enters provincial politics in British Columbia. New Democratic Party 1980.02.18 Elected
Mission--Port Moody, British Columbia New Democratic Party 1979.05.22 Elected
Fraser Valley West, British Columbia New Democratic Party 1974.07.08 Defeated
Fraser Valley West, British Columbia New Democratic Party 1972.10.30 Elected
Fraser Valley West, British Columbia New Democratic Party 1968.06.25 Elected
Fraser Valley, British Columbia New Democratic Party 1965.11.08 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1965.11.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Caucus Chair

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
N.D.P. Caucus Chair 1982 - 1983.04

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Alternate Energy 1981.10 - 1982
Sport 1981.10 - 1982.02.09
Communications 1981.10 - 1983.09
Secretary of State (acting) 1981.10 - 1983.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party British Columbia 1983.05.05 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Coquitlam-Moody British Columbia 1983.05.05 - 1990.04.01
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly British Columbia 1983.05.05 - 1990.04
^ Provincial / Territorial Responsibilities
British Columbia

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Opposition House Leader 1987 - 1990
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Coquitlam,
British Columbia
Municipal Government Alderman 1966 - 1968

^



© Library of Parliament