PARLINFO

BURNS, The Hon. Kennedy Francis
Picture of BURNS, The Hon. Kennedy Francis
Photographer:
A. Vandyke, Liverpool
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 145589
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1842.01.08
Place of Birth: Thomastown, County Tipperary, Ireland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1895.06.23 (53 years old)
Profession | Occupation: Manufacturer, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 4387 Days (12 years, 4 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
New Brunswick, New Brunswick Liberal-Conservative 1894.03.21 - 1895.06.23 Thompson, John Sparrow David
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Gloucester, New Brunswick Resignation. Called to the Senate. Liberal-Conservative 1891.03.05 Elected
Gloucester, New Brunswick Liberal-Conservative 1887.02.22 Elected
Gloucester, New Brunswick Liberal-Conservative 1882.06.20 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1882.06.20 - 1895.06.23

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party New Brunswick 1874.06.01 - 1878.06
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Gloucester New Brunswick 1874.06.01 - 1878.06
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly New Brunswick 1874.06 - 1878.06

^



© Library of Parliament