PARLINFO

THOMSON, John William, C.A.
Picture of THOMSON,  John William, C.A.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1928.12.28
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary South, Alberta Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Calgary South, Alberta Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Etobicoke, Ontario Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1974.07.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
International Trade 1980.04 - 1983

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament