PARLINFO

LAVERGNE, The Hon. Louis
Picture of LAVERGNE, The Hon. Louis
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033788
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1845.12.01
Place of Birth: St-Pierre, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1931.02.15 (85 years old)
Profession | Occupation: Editor, notary
Federal Political Experience
Years of Service: 11737 Days (32 years, 1 month, 19 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Kennebec, Quebec Resigned Liberal 1910.10.13 - 1930 Laurier, Wilfrid
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Drummond--Arthabaska, Quebec Resignation. Called to the Senate. Liberal 1908.10.26 Elected
Drummond--Arthabaska, Quebec Liberal 1904.11.03 Elected
Drummond--Arthabaska, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected
Drummond--Arthabaska, Quebec Liberal 1897.11.13
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1897.11.13 - 1930

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Princeville,
Quebec
Municipal Government Mayor -
Arthabaska,
Quebec
Municipal Government Mayor -
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Nephew La Vergne, Armand Renaud
(M.P.)
1880.02.21 1935.03.05
Brother Lavergne, Joseph
(M.P.)
1847.10.29 1922.01.09

^



© Library of Parliament