PARLINFO

MCPHILLIPS, Albert DeBurgo
Picture of MCPHILLIPS,  Albert DeBurgo
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1904.01.18
Place of Birth: Victoria, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1971.03.11 (67 years old)
Profession | Occupation: Barrister and solicitor
Federal Political Experience
Years of Service: 2128 Days (5 years, 9 months, 29 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Victoria, British Columbia Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Victoria, British Columbia Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Victoria, British Columbia Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Fisheries 1962.08.17 - 1963.02.06

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Duke of Connaught's Own Rifles Captain 1940 - 1946

^



© Library of Parliament