PARLINFO

HOGARTH, Douglas Aird, Q.C., LL.B.
Picture of HOGARTH,  Douglas Aird, Q.C., LL.B.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.05.09
Place of Birth: Saskatoon, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1996.09.17 (69 years old)
Profession | Occupation: Barrister and solicitor
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
New Westminster, British Columbia Liberal 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Solicitor General of Canada 1971.10.01 - 1972.09.01

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Coquitlam,
British Columbia
Municipal Government Municipal Councillor 1962 - 1965
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Unspecified -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament