PARLINFO

JONES, Owen Lewis
Picture of JONES,  Owen Lewis
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1890.02.06
Place of Birth: Newborough, Anglesey, Wales
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.11.05 (74 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 3297 Days (9 years, 10 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Okanagan Boundary, British Columbia New Democratic Party 1962.06.18 Defeated
Okanagan Boundary, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Defeated
Okanagan Boundary, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Defeated
Okanagan Boundary, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 Elected
Yale, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1949.06.27 Elected
Yale, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1948.05.31
(By-Election)
Elected
Yale, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1945.06.11 Defeated
Yale, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1940.03.26 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1948.05.31 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Kelowna,
British Columbia
Municipal Government Alderman During 10 years -
Kelowna,
British Columbia
Municipal Government Mayor During 4 years -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
9th Armoured Regiment (Reserve) 1939 - 1945
Royal Welsh Fusiliers 1914 - 1918

^



© Library of Parliament