PARLINFO

WOODROW, The Hon. Allan Lee
Picture of WOODROW, The Hon. Allan Lee

Source: Canada. Parliament. Twenty-fourth Parliament of Canada. Ottawa : [s.n.], 1960 [c1959]
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1886.04.16
Place of Birth: Saint John, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1966.03.29 (79 years old)
Profession | Occupation: Bank manager
Federal Political Experience
Years of Service: 4684 Days (12 years, 9 months, 28 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Toronto Centre, Ontario Resigned Liberal 1953.05.19 - 1966.03.15 St-Laurent, Louis Stephen
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1953.05.19 - 1966.03.15

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Political Party Roles
Liberal Party of Canada

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
President 1952.01.01 - 1952.01.01

^



© Library of Parliament