PARLINFO

PEDDLE, Ambrose Hubert
Picture of PEDDLE,  Ambrose Hubert
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.10.08
Place of Birth: Corner Brook, Newfoundland
Profession | Occupation: Businessman, life insurance agent
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Grand Falls--White Bay--Labrador, Newfoundland and Labrador Progressive Conservative 1972.10.30 Defeated
Grand Falls--White Bay--Labrador, Newfoundland and Labrador Progressive Conservative 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1968.06.25 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative Party Newfoundland 1962.11.19 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Grand Falls Newfoundland and Labrador 1962.11.19 - 1966.09.07
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
House of Assembly Newfoundland and Labrador 1962.11.19 - 1966.09.07
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Windsor,
Newfoundland and Labrador
Municipal Government Mayor 1961 - 1966

^



© Library of Parliament