PARLINFO

FISHER, Ron, B.A., B.Theo.
Picture of FISHER,  Ron, B.A., B.Theo.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1934.07.22
Place of Birth: Wadena, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Hoistman, minister
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon--Dundurn, Saskatchewan New Democratic Party 1993.10.25 Defeated
Saskatoon--Dundurn, Saskatchewan New Democratic Party 1988.11.21 Elected
Saskatoon West, Saskatchewan New Democratic Party 1984.09.04 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1988.11.21 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Mines 1990.09.19 - 1994
Single Industry Towns 1990.09 - 1993
Employment 1990 - 1990.09.18
Labour 1989 - 1990
Unemployment Insurance Commission 1989 - 1990.09.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament