PARLINFO

POULIN, Fabian Hugh, B.Comm.
Picture of POULIN,  Fabian Hugh, B.Comm.
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.02.09
Place of Birth: Ottawa, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2006 Days (5 years, 5 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Ottawa Centre, Ontario Resignation. Appointed judge. Liberal 1974.07.08 Elected
Ottawa Centre, Ontario Liberal 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Industry, Trade and Commerce 1976.10.01 - 1977.09.30
Parliamentary Secretary to the Solicitor General of Canada 1975.10.10 - 1976.09.30

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament