PARLINFO

SLOAN, William
Picture of SLOAN,  William

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1867.09.10
Place of Birth: Wingham, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1928.03.02 (60 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1541 Days (4 years, 2 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Comox--Atlin, British Columbia Resignation. To allow William Templeman to run for office. Liberal 1908.10.26 Elected
Comox--Atlin, British Columbia Liberal 1904.11.03 Elected
Vancouver, British Columbia Liberal 1900.11.07 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1900.11.07 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal Party British Columbia 1916.09.14 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Nanaimo British Columbia 1916.09.14 - 1928.03.02
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly British Columbia 1916.09.14 - 1928.03.02
^ Provincial / Territorial Responsibilities
British Columbia

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Clerk of the Executive Council 1924.10.07 - 1928
Provincial Secretary 1924.10.07 - 1928
Commissioner of Fisheries 1918.03.11 - 1924
Minister of Mines 1916.11.29 - 1924

^



© Library of Parliament