PARLINFO

DEACHMAN, Grant
Picture of DEACHMAN,  Grant
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1913.05.04
Place of Birth: Calgary, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1983.06.24 (70 years old)
Profession | Occupation: Public relations officer
Federal Political Experience
Years of Service: 3493 Days (9 years, 6 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Vancouver Quadra, British Columbia Liberal 1972.10.30 Defeated
Vancouver Quadra, British Columbia Liberal 1968.06.25 Elected
Vancouver Quadra, British Columbia Liberal 1965.11.08 Elected
Vancouver Quadra, British Columbia Liberal 1963.04.08 Elected
Vancouver Quadra, British Columbia Liberal 1962.06.18 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1963.04.08 - 1972.10.29

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip 1971.10.01 - 1972.06
Whip of the Liberal Party 1971.10 - 1972.06

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Artillery -
World War II, 1939-1945 Participant -
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Father Deachman, Robert John
(M.P.)
1878.12.15 1955.02.17
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament