PARLINFO

MCCUAIG, Duncan Fletcher, K.C., B.A.
Picture of MCCUAIG,  Duncan Fletcher, K.C., B.A.
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1889.08.26
Place of Birth: Oro Township, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1950.08.17 (60 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 3528 Days (9 years, 7 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Simcoe North, Ontario Liberal 1945.06.11 Defeated
Simcoe North, Ontario Liberal 1940.03.26 Elected
Simcoe North, Ontario Liberal 1935.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1945.06.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Barrie,
Ontario
Municipal Government Mayor 1928 - 1931

^



© Library of Parliament