PARLINFO

ARCHIBALD, Cyril
Picture of ARCHIBALD,  Cyril
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 025426
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1837.05
Place of Birth: Osnabruck, Upper Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1914.04.13 (76 years old)
Profession | Occupation: Paymaster
Federal Political Experience
Years of Service: 2166 Days (5 years, 11 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Stormont, Ontario Liberal 1878.09.17 Defeated
Stormont, Ontario Liberal 1874.01.22 Elected
Stormont, Ontario Liberal 1872.10.12 During the general election of 1872, elections in the constituencies were held at various times between 1872-07-20 and 1872-10-12. Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1872.10.12 - 1878.09.16

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Osnabruck Township,
Ontario
Regional Government Deputy Reeve 1866 - 1869
Osnabruck Township,
Ontario
Regional Government Reeve 1866 - 1869
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
59th Stormont and Glengarry Battalion, Volunteer Infantry Paymaster -

^



© Library of Parliament