PARLINFO

VALIN, Pierre Vincent
Picture of VALIN,  Pierre Vincent

Source: Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons and Senate of Canada. Ottawa, 1885.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1827.06.01
Place of Birth: Château-Richer, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1897.10.02 (70 years old)
Profession | Occupation: Businessman, shipbuilder, shipowner
Federal Political Experience
Years of Service: 2746 Days (7 years, 6 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1891.03.05 Defeated
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Defeated
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Elected
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1880.12.09
(By-Election)
Elected
Montmorency, Quebec Election declared void. Conservative (1867-1942) 1878.09.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1878.09.17 -

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Quebec 1874.04.17 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Québec East Quebec 1874.04.17 - 1875.07.06
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
National Assembly Quebec 1874.04.17 - 1875.07.06
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government City Councillor 1870 - 1872

^



© Library of Parliament