PARLINFO

POIRIER-RIVARD, Denise
Picture of POIRIER-RIVARD,  Denise
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2004

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1941.05.19
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Cheese maker, farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 574 Days (1 year, 6 months, 27 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Châteauguay--Saint-Constant, Quebec Bloc Québécois 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Bloc Québécois 2004.06.28 - 2006.01.22

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 2004.08.06 - 2006.02.09

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament