PARLINFO

LATOUR, Joseph-Octave, B.A.
Picture of LATOUR,  Joseph-Octave, B.A.
Photographer:
Arthur Roy
© Unknown

Source: Library and Archives Canada, PA 047400
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.02.12
Place of Birth: St-Jérôme, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1975.05.22 (69 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1540 Days (4 years, 2 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Argenteuil--Deux-Montagnes, Quebec Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 - 1962.06.17

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament