PARLINFO

JAMES, John Mason
Picture of JAMES,  John Mason
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1911.01.17
Place of Birth: Bowmanville, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1999.10.20 (88 years old)
Profession | Occupation: Newspaper publisher
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Durham, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
Durham, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Durham, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Army Intelligence Corps Captain 1940 - 1945

^



© Library of Parliament