PARLINFO

SIMPSON, Wemyss Mackenzie
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1825
Place of Birth: London, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1894.03.31 (69 years old)
Profession | Occupation: Trader
Federal Political Experience
Years of Service: 1315 Days (3 years, 7 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Algoma, Ontario Resignation. Becomes Indian Commissioner to negotiate a treaty with the Indians in Manitoba. Conservative (1867-1942) 1867.09.20 During the general election of 1867, elections in the constituencies were held at various times between 1867-08-07 and 1867-09-20. Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.09.20 -

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Red River Expeditionary Force Guide and interpreter 1870 - 1879

^



© Library of Parliament