PARLINFO

DARROCH, Arnold
Picture of DARROCH,  Arnold
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1898.05.26
Place of Birth: Lakelet, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1974.10.12 (76 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1506 Days (4 years, 1 month, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Wellington--Huron, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
Wellington--Huron, Ontario Liberal 1953.08.10 Defeated
Wellington North, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected
Wellington North, Ontario Liberal 1945.06.11 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1953.08.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Wellington County,
Ontario
Regional Government Warden 1939 - 1939
Clifford,
Ontario
Municipal Government Reeve 1936 - 1944
Clifford,
Ontario
Municipal Government Councillor 1934 - 1944

^



© Library of Parliament