PARLINFO

JOHNSTON, Joseph Allan
Picture of JOHNSTON,  Joseph Allan
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1904.09.28
Place of Birth: London, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1974.05.15 (69 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1903 Days (5 years, 2 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
London, Ontario Liberal 1945.06.11 Defeated
London, Ontario Liberal 1940.03.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.03.26 - 1945.06.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
London,
Ontario
Municipal Government Mayor 1938 - 1940
London,
Ontario
Municipal Government Alderman 1933 - 1935

^



© Library of Parliament