PARLINFO

FINLAY, John Baird, B.A., M.Ed.
Picture of FINLAY,  John Baird, B.A., M.Ed.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 2001

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1929.01.29
Place of Birth: Santo Domingo, Dominican Republic
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2010.10.17 (81 years old)
Profession | Occupation: School superintendent, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 3899 Days (10 years, 8 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Oxford, Ontario Liberal 2000.11.27 Elected
Oxford, Ontario Liberal 1997.06.02 Elected
Oxford, Ontario Liberal 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1993.10.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Indian Affairs and Northern Development 2000.09.01 - 2003.01.12

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament