PARLINFO

ARTHUR, André
Picture of ARTHUR,  André
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2008

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1943.12.21
Place of Birth: Québec, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Journalist, radio host
Federal Political Experience
Years of Service: 1925 Days (5 years, 3 months, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Portneuf--Jacques-Cartier, Quebec Independent 2011.05.02 Defeated
Portneuf--Jacques-Cartier, Quebec Independent 2008.10.14 Elected
Portneuf--Jacques-Cartier, Quebec Maiden speech. Independent 2006.01.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 2006.01.23 - 2011.05.01

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament