PARLINFO

MORIN, Georges Dorèze
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1884.12.02
Place of Birth: St-Hyacinthe, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1929.12.24 (45 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1479 Days (4 years, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bagot, Quebec Died in office. Liberal 1926.09.14 Elected
Bagot, Quebec Liberal 1925.12.07
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.12.07 - 1929.12.24

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament