PARLINFO

KEAYS, James Russell, B.A.
Picture of KEAYS,  James Russell, B.A.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1913.10.30
Place of Birth: Newport, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1995.03.10 (81 years old)
Profession | Occupation: Industrialist, manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 2500 Days (6 years, 10 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Gaspé, Quebec Progressive Conservative 1968.06.25 Defeated
Gaspé, Quebec Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Îles-de-la-Madeleine, Quebec Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Îles-de-la-Madeleine, Quebec Progressive Conservative 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Public Works 1966 - 1968.09

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Forestry 1966 - 1967

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Gaspé,
Quebec
Municipal Government Mayor 1950 - 1959
Gaspé,
Quebec
Municipal Government Alderman 1945 - 1950

^



© Library of Parliament