PARLINFO

WERMENLINGER, Edgard Jules, B.A.S., C.E.
Picture of WERMENLINGER,  Edgard Jules, B.A.S., C.E.
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1888.07.09
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1956.11.18 (68 years old)
Profession | Occupation: Civil engineer, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1625 Days (4 years, 5 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Verdun, Quebec National Government 1940.03.26 Defeated
Verdun, Quebec Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1935.10.14 - 1940.03.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Verdun,
Quebec
Municipal Government Alderman 1933 - 1935
Verdun's City Council,
Quebec
School Board School Commissioner 1932 - 1935

^



© Library of Parliament