PARLINFO

SIMPSON, Robert
Picture of SIMPSON,  Robert
© House of commons 1968
Source: House of Commons
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1910.08.18
Place of Birth: Cannington Manor, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1997 (86 years old)
Profession | Occupation: Clerk, miner
Federal Political Experience
Years of Service: 5621 Days (15 years, 4 months, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Indian Affairs and Northern Development 1968.09 - 1969.12

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Citizenship and Immigration 1963 - 1966

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament