PARLINFO

TOURANGEAU, Adolphe Guillet dit
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1831.01.15
Place of Birth: Québec, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1894.10.08 (63 years old)
Profession | Occupation: Notary, postmaster
Federal Political Experience
Years of Service: 1284 Days (3 years, 6 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec East, Quebec Conservative (1867-1942) 1877.11.28
(By-Election)
Defeated
Quebec East, Quebec Conservative (1867-1942) 1872.10.12 During the general election of 1872, elections in the constituencies were held at various times between 1872-07-20 and 1872-10-12. Elected
Quebec East, Quebec Conservative (1867-1942) 1870.07.18
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1870.07.18 -

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government Mayor 1870 - 1870
Québec,
Quebec
Municipal Government Mayor 1864 - 1865
Québec,
Quebec
Municipal Government Councillor -

^



© Library of Parliament