PARLINFO

PILON, J.-E. Bernard
Picture of PILON,  J.-E. Bernard
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1918.08.01
Place of Birth: Vaudreuil, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1970.11.17 (52 years old)
Profession | Occupation: Insurance broker
Federal Political Experience
Years of Service: 3075 Days (8 years, 5 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Chambly, Quebec Died in office. Liberal 1968.06.25 Elected
Chambly--Rouville, Quebec Liberal 1965.11.08 Elected
Chambly--Rouville, Quebec Liberal 1963.04.08 Elected
Chambly--Rouville, Quebec Liberal 1962.06.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1962.06.18 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip 1966 - 1970.11.17
Whip of the Liberal Party 1966 - 1970.11.17

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Regiment de la Chaudière Served overseas. 1941 - 1945

^



© Library of Parliament