PARLINFO

CLOUTHIER, Hector Daniel (Hec)
Picture of CLOUTHIER,  Hector Daniel (Hec)
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1997

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1949.10.18
Place of Birth: Pembroke, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, consultant
Federal Political Experience
Years of Service: 1274 Days (3 years, 5 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Renfrew--Nipissing--Pembroke, Ontario Independent 2011.05.02 Defeated
Renfrew--Nipissing--Pembroke, Ontario Liberal 2000.11.27 Defeated
Renfrew--Nipissing--Pembroke, Ontario Liberal 1997.06.02 Elected
Renfrew--Nipissing--Pembroke, Ontario Independent 1993.10.25 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1997.06.02 -
Independent 1993.10.25 - 1997.06.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of National Defence 2000.09.01 - 2000.12.21

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament