PARLINFO

DANIEL, Kenneth Roy
Picture of DANIEL,  Kenneth Roy
© House of Commons 1945
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.08.31
Place of Birth: Ingersoll, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1965.09.23 (73 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 1477 Days (4 years, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Oxford, Ontario Progressive Conservative 1949.06.27 Defeated
Oxford, Ontario Progressive Conservative 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 - 1949.06.26

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Ingersoll,
Ontario
Municipal Government Mayor 1943 - 1944
Ingersoll,
Ontario
Municipal Government Councillor 1940 - 1943

^



© Library of Parliament