PARLINFO

MCCAULEY, Gary Francis, B.A., M.Div.
Picture of MCCAULEY,  Gary Francis, B.A., M.Div.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1940.04.01
Place of Birth: Cochrane, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Broadcaster, clergyperson
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Moncton, New Brunswick Liberal 1984.09.04 Defeated
Moncton, New Brunswick Liberal 1980.02.18 Elected
Moncton, New Brunswick Liberal 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Postmaster General 1980.10.01 - 1981.10.15
Parliamentary Secretary to the Minister of Consumer and Corporate Affairs 1980.10.01 - 1982.09.30

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament