PARLINFO

HOWARD, Bruce Andrew Thomas
Picture of HOWARD,  Bruce Andrew Thomas
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1922.12.05
Place of Birth: Drayton, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.09.11 (79 years old)
Profession | Occupation: Realtor
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Okanagan Boundary, British Columbia Liberal 1972.10.30 Defeated
Okanagan Boundary, British Columbia Liberal 1968.06.25 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Liberal 1965.11.08 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 - 1972.10.29

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Industry, Trade and Commerce 1970.10.01 - 1972.09.01

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Flying Officer 1945 - 1946

^



© Library of Parliament