PARLINFO

DEBLOIS, Charles, B.A., L.Th.
Picture of DEBLOIS,  Charles, B.A., L.Th.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1939.05.27
Place of Birth: Québec, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Journalist
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beauport--Montmorency--Orléans, Quebec Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Montmorency--Orléans, Quebec Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1988.11.21 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant Deputy Chair of Committees of the Whole

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Assistant Deputy Chair of Committees of the Whole The motion to appoint Mr. DeBlois was agreed to, on a recorded division. This appears to be the first occasion of a recorded division on the appointment of an Assistant Deputy Chairman of Committees of the Whole. (Canada. Parliament. House of Commons House of Commons procedure and practice Ottawa : House of Commons, c2000) 1990.10.02 - 1993.09.08

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament