PARLINFO

CRUISE, Robert
Picture of CRUISE,  Robert
© House of Commons 1918
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1868.12.11
Place of Birth: Lachute, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1932.06.19 (63 years old)
Profession | Occupation: Businessman, farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 3729 Days (10 years, 2 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Dauphin, Manitoba Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Defeated
Dauphin, Manitoba Unionist 1917.12.17 Elected
Dauphin, Manitoba Liberal 1911.09.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Unionist 1917.12.17 - 1921.12.05
Liberal 1911.09.21 - 1917.12.16

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Dauphin,
Manitoba
Municipal Government Reeve 1903 - 1911
Dauphin,
Manitoba
Municipal Government Councillor 1903 - 1911

^



© Library of Parliament