PARLINFO

CROMWELL, Frederick Robert
Picture of CROMWELL,  Frederick Robert
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 043112
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1872.05.13
Place of Birth: Leeds, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1950.10.16 (78 years old)
Profession | Occupation: Farmer, manager
Federal Political Experience
Years of Service: 2279 Days (6 years, 2 months, 28 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Defeated
Compton, Quebec Conservative (1867-1942) 1911.09.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1911.09.21 - 1917.12.16

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Cooksville,
Quebec
Municipal Government Town Councillor 1909 - 1912
Eaton,
Quebec
Municipal Government Town Councillor 1907 - 1907
Clinton,
Quebec
Municipal Government Mayor 1902 - 1902

^



© Library of Parliament