PARLINFO

VILLENEUVE, Georges
Picture of VILLENEUVE,  Georges
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1922.02.20
Place of Birth: St-Prime, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1694 Days (4 years, 7 months, 20 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Roberval, Quebec Liberal 1965.11.08 Defeated
Roberval, Quebec Liberal 1962.06.18 Defeated
Roberval, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Roberval, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Roberval, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Mistassini,
Quebec
Municipal Government Alderman -

^



© Library of Parliament