PARLINFO

MCDONALD, Robert Matthew Turnbull
Picture of MCDONALD,  Robert Matthew Turnbull
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.09.26
Place of Birth: Hamilton, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.06.09 (70 years old)
Profession | Occupation: Businessman, insurance agent, professional football player, public servant
Federal Political Experience
Years of Service: 2128 Days (5 years, 9 months, 29 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hamilton South, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Hamilton South, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Hamilton South, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Hamilton South, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 - 1963.04.07

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Hamilton Board of Education,
Ontario
School Board School Trustee 1964 - 1972

^



© Library of Parliament