PARLINFO

LARRIVÉE, Gaby
Picture of LARRIVÉE,  Gaby
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1933.02.04
Place of Birth: Québec, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Joliette, Quebec Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Joliette, Quebec Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1988.11.21 - 1993.10.24

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Joliette County,
Quebec
Regional Government Trustee 1987 - 1988
St-Charles-Borromée,
Quebec
Municipal Government Mayor 1983 - 1988

^



© Library of Parliament