PARLINFO

ATTEWELL, Bill
Picture of ATTEWELL,  Bill
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1932.01.21
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 3338 Days (9 years, 1 month, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Markham--Whitchurch--Stouffville, Ontario Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Markham, Ontario Progressive Conservative 1988.11.21 Elected
Don Valley East, Ontario Progressive Conservative 1984.09.04 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1984.09.04 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Prime Minister 1993.09.01 - 1993.10.26

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament