PARLINFO

LAURIER, Romuald-Charlemagne
Picture of LAURIER,  Romuald-Charlemagne

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1852.01.07
Place of Birth: Saint-Lin, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1906.12.28 (54 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 2243 Days (6 years, 1 month, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
L'Assomption, Quebec Died in office. Liberal 1904.11.03 Elected
L'Assomption, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1900.11.07 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Half-brother Laurier, Wilfrid
(M.P.)
1841.11.20 1919.02.17

^



© Library of Parliament