PARLINFO

STANTON, Hayden
Picture of STANTON,  Hayden
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1898.09.13
Place of Birth: Crosby, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1960.12.07 (62 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 2677 Days (7 years, 3 months, 29 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Leeds, Ontario Died in office. Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Leeds, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
Leeds, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Leeds Township,
Ontario
Regional Government Reeve During 8 years -
Leeds Township,
Ontario
Regional Government Councillor During 2 years -

^



© Library of Parliament