PARLINFO

MALHIOT, The Hon. Charles-Christophe, M.D.
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1808.10.11
Place of Birth: Verchères, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1874.11.09 (66 years old)
Profession | Occupation: Person of independent means, physician
Federal Political Experience
Years of Service: 2575 Days (7 years, 18 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
De la Vallière, Quebec Liberal 1867.10.23 - 1874.11.09 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1867.10.23 - 1874.11.09

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Pointe-du-Lac,
Quebec
Municipal Government Mayor 1859 - 1864
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
3th Battalion, St-Maurice Militia Surgeon 1833 -

^



© Library of Parliament