PARLINFO

MACDOUGALL, John Alexander Frances
Picture of MACDOUGALL,  John Alexander Frances
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1947.04.20
Place of Birth: Port Hood, Nova Scotia, Canada
Profession | Occupation: Businessman, sales representative
Federal Political Experience
Years of Service: 4031 Days (11 years, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Timiskaming, Ontario Progressive Conservative 1988.11.21 Elected
Timiskaming, Ontario Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Timiskaming, Ontario Progressive Conservative 1982.10.12
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1982.10.12 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Energy, Mines and Resources 1989.04.05 - 1993.03.10

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Supply and Services 1983 - 1983

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Mines 1983 - 1984

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Englehart,
Ontario
Municipal Government Deputy Mayor 1980 - 1982
Englehart,
Ontario
Municipal Government Councillor 1977 - 1982

^



© Library of Parliament