PARLINFO

O'LEARY, The Hon. Clement Augustine, B.A.
Picture of O'LEARY, The Hon. Clement Augustine, B.A.
Photographer:
Arthur Roy
© Unknown

Source: Library and Archives Canada, PA 047553
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.06.26
Place of Birth: Lochaber, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1969.06.12 (52 years old)
Profession | Occupation: Insurance agent, insurance supervisor
Federal Political Experience
Years of Service: 3993 Days (10 years, 11 months, 6 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Antigonish-Guysborough, Nova Scotia Progressive Conservative 1962.09.25 - 1969.06.12 Diefenbaker, John George
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Antigonish--Guysborough, Nova Scotia Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Antigonish--Guysborough, Nova Scotia Progressive Conservative 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Army Served in Canada, Britain and Northwest Europe. Honourably discharged, February 8, 1946, Halifax, Nova Scotia. Awarded the 1939-1945 Star, the France and Germany Star, the War Medal, the Defence Medal and the Canadian Volunteer Service Medal with Clasp. 1942.08.03 - 1946.02.08
World War II, 1939-1945 Participant -
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • Recollections of people, press and politics. Foreword by Robert L. Stanfield; introduction and persona; postscript by I. Norman Smith.
    Toronto : Macmillan; 1977. 204 p.


^



© Library of Parliament